Türkiye’nin ilk özel kâğıt müzesinde UPM imzası

grafik tasarım

grafik tasarım

UPM, 23 Mayıs’ta Yalova’da açılan Türkiye’nin ilk ve tek özel kâğıt müzesine destek oldu. İbrahim Müteferrika Kâğıt Müzesi’nin fikir aşamasından kuruluşuna kadar her anda destek veren UPM, aynı zamanda Yalova Belediyesi tarafından basılan “Medeniyet hamuru: Kâğıt” adlı kitabın da kâğıt sponsorluğunu üstlendi.

Son yıllarda gelişme gösteren modern müzecilik çalışmaları kapsamında Yalova Belediyesi tarafından açılışı yapılan ve Uluslararası Kâğıt Sanatçıları Derneği (IAPMA) üyesi olan İbrahim Müteferrika Kâğıt Müzesi, aynı zamanda Yalova’daki ilk Osmanlı kâğıthanesinin tarihini anlatan kitabı da UPM’nin kâğıt sponsorluğunda okurlarla paylaştı.

İbrahim Müteferrika Kâğıt Müzesi

Türkiye’nin ilk özel kâğıt müzesinde kâğıdın tarihinden yayılımına, kâğıt öncesi yazı yüzeylerinden kâğıt sanatlarına ve kâğıt sanayiine kadar kâğıdın insanlık tarihi boyunca oynadığı rolü küresel bir boyutta ele alan bir düzenleme mevcut.

Ziyaretçiler, kâğıt meslekleri, geleneksel dünya kâğıtları ve Osmanlı’da kâğıtçılık gibi farklı içeriklerde hazırlanmış konu başlıklarından oluşan bilgilendirme panolarının yanı sıra, elektronik ve interaktif sistemlerle oluşturulmuş modern sunumlarla da kâğıdın tarihi hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Ziyaretçilerin aynı zamanda kendi kâğıdını geleneksel yöntemlerle ürettiği atölyeler de mevcut.

“Medeniyet Hamuru: Kâğıt” kitabı kâğıdın geçmişten bugüne insanlık tarihindeki uzun yolculuğunu anlatıyor

İbrahim Müteferrika Kâğıt Müzesi projesiyle birlikte hayata geçen ve UPM’nin kâğıt sponsorluğunu üstlendiği “Medeniyet Hamuru: Kâğıt” adlı kitap ise, kâğıdın geçmişten bugüne insanlık tarihindeki uzun yolculuğunu anlatıyor. Bugünkü anlamda kâğıt üretiminin çıkış noktasından Yalova’daki ilk Osmanlı Kâğıthane’sine uzanan bir perspektifte akademisyenlerin arşiv çalışmalarıyla desteklenen bu proje, insanlığın kaderini değiştiren bu buluşla ilgili merak uyandıran her türlü bilgiyi okuyucularına sunuyor.

Müzenin hayata geçmesi sürecinde fikir aşamasından uygulama aşamasına kadar farklı noktalarda Yalova Belediyesi’ne destek veren ve “Medeniyet Hamuru: Kâğıt” adlı kitabın kâğıt sponsorluğunu üstelenen UPM Türkiye’nin Genel Müdürü Gülay Akkuş, “İbrahim Müteferrika Kâğıt Müzesi, yalnızca Yalova için değil, aynı zamanda ülkemizde müzeciliğin gelişmesi açısından da önemli bir role sahip” diyor ve şöyle devam ediyor.

“Her şeyden önce bu özel müze, temelde kâğıdın ‘medeniyet hamuru’ olduğu görüşüyle şekillendi ve Osmanlı arşivlerinden bulunan belgelerle geçmişten bugüne kâğıdın insanlık tarihi ve Osmanlı’daki önemini yansıtmak için hayata geçirildi. Bu projeyle birlikte ortaya çıkan bir diğer özel çalışma ise, UPM’nin sponsorluğunu üstlendiği “Medeniyet Hamuru: Kâğıt” adlı kitap. Kâğıdın tarihine ve medeniyetlere ışık tutan serüvenine ilgi duyan herkese bu kitabı tavsiye ediyoruz, çünkü birçok araştırmacının, sanatçı ve akademisyenin dâhil olduğu bu çalışmada, yüzyıllar boyu kâğıdın düşünceleri nasıl kaydettiğini ve kitlelere nasıl aktardığını görüyor, geçmişten günümüze dek taşıdığı sosyo-kültürel önemi daha iyi anlayabiliyoruz. Böylesine anlamlı bir çalışmada UPM Türkiye olarak yer almaktan son derece mutluyuz.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: