TÜRK TARİHİ “LOGO” DEĞİŞTİRİYOR

grafik tasarım

grafik tasarım

Türk Tarih Kurumu, (TTK), kartal motifli logosunu değiştiriyor.

Atatürk’ün isteği üzerine 1931 yılında Türk tarihinin araştırılması için oluşturukan Kurum, yenilenen vizyonu çerçevesinde 83. yaşına yeni logosuyla girmek istiyor.

TTK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Metin Hülagü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurumun kartal motifli logosunun Türklerden ziyade Bizansı yansıttığını ve bu nedenle değişmesinin gerektiğini söyledi.

Hülagü, çağı yakalayabilmek için atağa kalkan Kurumun, öncelikle zihinlerdeki algısının değişmesi gerektiğini kaydederek, “Kartal motifli logo Türkleri tam anlamıyla yansıtmıyordu, çünkü kartal Türklerde yalnızca Selçuklu döneminde kullanıldı. Bunun dışında kartal özellikle Bizans’ı temsil eder. Ayrıca Almanya, ABD gibi pek çok ülkenin de simgesi ama Türklerin değil”  dedi.

Bu sebeple sade, rahat anlaşılacak, “Türkiye’nin çağdaş yüzüne daha yakışacak ve Türkleri daha iyi ifade edecek” bir logo arayışına girdiklerini anlatan Hülagü, çalışmaların şekillenmeye başladığını bildirdi.

Hülagü, kurulduğu yıllarda yüklendiği misyonla büyük önem taşıyan, Türk tarihini araştırıp Türklere yönelik ithamlara karşılık veren ve toplumun bilgilenmesine aracılık eden TTK’nın zamanın gerisinde kaldığını işaret ederek, “TTK’yı, özüne sadık kalarak, temel vizyonlarından vazgeçmeden, çağın gereklerince yapılandırılmasını amaçladıklarını” vurguladı.

Bu kapsamda, TTK’nın “Türkpedia” ve “Tarihin 100’ü” gibi yeni projelerle yüzünü halka döndüğünü de dile getiren Hülagü, kurumun tarih öğretiminde yeniden aktif rol üstleneceğini belirtti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: